Pedodonti

Pedodonti (Çocuk Diş hekimliği), 0-13 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, çürük, travma, kalıtımsal ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini amaçlayan bir anabilim dalıdır.

Çocuklar için uygulanan bütün tedaviler bu dala girer ve bu dalda uzmanlık yapan diş hekimlerine pedodontist yani çocuk diş hekimi denir. Bu bilim dalının dişte meydana gelen problemleri düzelmek ve meydana gelebilecek sorunları engellemek için koruyucu ve önleyici olmak gibi iki temel amacı vardır. Koruyucu tedavide flor ve fissür sealant uygulaması gerçekleştirilir. Süt dişlerini ağızda bulundurmak ortodontik açıdan da gerekli. Süt dişlerinin ağızda bulunması için pedodontik kron kaplamalar ve kanal tedavileri de uygulanmaktadır. Çocukların parmak emme gibi çene gelişimlerini önleyebilecek kötü alışkanlıkları olabilir, böyle durumlarla karşılaşıldığında ortodontik apereyler uygulanır. Bu tür sorunların erken yaşta fark edilmesi önem arz eder.

Süt Dişlerin Önemi

Süt dişleri toplam 20 tanedir. Süt dişlerinin birinci görevi çocuğun beslenmesini sağlamaktır. Ayrıca konuşmanın düzgün gelişimi de süt dişlerinin varlığına bağlıdır. Süt dişleri, kapladıkları alanı kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı diş için korumakta ve kalıcı diş sürerken ona rehberlik yapmaktadırlar. Süt dişi erken çekildiği zaman bu doğal yer tutuculuk fonksiyonu da ortadan kalkmaktadır. Çocuk diş hekimliğinin birinci amacı, dişsel sorunların oluşmasını engelleyecek önlemleri almak ve çocukları çürüksüz bir geleceğe yönlendirmektir. Bu amaçla uygulanan işlemlere Koruyucu Diş hekimliği Uygulamaları denir.

Koruyucu Uygulamalar

Diş çürüğünü önlemeye yönelik koruyucu uygulamalar içinde çocuğun ve ailesinin ağızdiş sağlığı ve beslenme konusunda eğitilmesine büyük önem verilmektedir. Kliniğimizde hastalarımıza diş fırçalama tekniği uygulamalı olarak anlatılmaktadır. Koruyucu diş hekimliği uygulamaları arasında yüzeyel flor ve fissür örtücü işlemleri de yer almaktadır

Fissür örtücü (fissur sealant):

Daimi dişlerin çiğneyici yüzeylerindeki derin ve çürümeye meyilli fissürleri (olukları) kapatıp, bakterilerin buraya ulaşmasına izin vermeyen ve böylece çürüğü önleyen akışkan bir dolgu maddesidir. Fissür örtücü uygulamaları 6 ayda bir kontrol edilmelidir.

Flor uygulamaları:

Flor, dişlerin çürümesini önleyen, dişlerin yapısını kuvvetlendiren bir elementtir. Dişler ilk sürdükleri zaman diş minesi tam olarak olgunlaşmadığından yeni sürmüş dişler genellikle çürüğe karşı daha dirençsiz ve çürük oluşumuna yatkındırlar. Flor, diş minesini kuvvetlendirerek dişi asit ataklarına karşı korur ve dolayısıyla diş çürüklerinin oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Profesyonel yüzeyel flor uygulaması sadece diş hekimleri tarafından uygulanabilen koruyucu bir yöntemdir. Yüzeyel flor, 6 ayda bir diş hekimi tarafından uygulanmalıdır.

Diş Çürüğü

Diş çürüğü, diş üzerindeki bakterilerin besinleri fermente etmesi sonucu üretilen asitlerle, diş sert dokularının yıkımı ile başlayan bir hastalıktır. Özellikle erken çocukluk döneminde, uyku sırasında biberon içine ballı, şekerli ya da bisküvili süt gibi gıdaların konulup çocuğa verilmesi, emziğin şekerli gıdalara batırılması sonucu küçük yaştaki çocuklarda görülen yaygın çürüklere biberon çürüğü adı verilir.

Sık Sorulan Sorular

Pedodonti hakkında merak edilenler

Pedodontist (Çocuk Diş Hekimi) Kimdir?

Pedodontist (Çocuk Diş Hekimi), diş hekimliği fakültesinden mezun olduktan sonra ek olarak özel eğitim almış diş hekimlerine denir. Yeni doğan (0-28 gün) döneminden başlayıp adelosan (10-18 yaş) döneminin bitimine kadar olan süreçte, çocuğunuzun ağız-diş bölgesindeki sorunlarının çözümü ile çocuk diş hekimi ilgilenir. Diş çürüğü tedavisi, diş çekimi, dişlerde meydana gelen kırıklar (travmatik yaralanmalar), diş yüzeyi temizliği, ağız ve diş sağlığı eğitimi, florid uygulamaları, diş yüzeyinin çürük koruyucu malzemelerle örtülenmesi (fissür-pit örtücü), yer tutucu uygulamaları vb. çocuk diş hekiminin görev alanıdır.

Diş Travmaları Nedir?

Çocukluk çağında çok sık karşılaşılan önemli sorunlardan biri de travmatik yaralanmalardır. Hastanın yaşı, yaralanmanın derecesi, bölgesi, ilgilendirdiği dokular ve hastanın genel durumu dikkate alınarak tedavi yapılır.

Yer Tutucuların Önemi

Erken süt dişi kayıplarında, alttan gelecek olan daimi dişin yerini korumak amacıyla yer tutucu olarak adlandırılan apareyler kullanılır. Yer tutucular, komşu dişlerin çekim boşluğuna hareket etmelerini ve bu yolla daimi dişin ya gömük kalmasını ya da farklı yerden çıkmasını, dolayısıyla ileride ortodontik bozukluk oluşmasını önlemeye yarayan apareylerdir.

Diş hekimi ile uyumlu olan çocukların tedavileri klinik koşullarda, zihinsel engelli veya anksiyeteli çocukların tedavisi ise sedasyon uygulanarak ya da genel anestezi altında yapılmaktadır.

Online Randevu
Randevu alın veya çağrı yapın 0362 834 44 00

Hekime Danışın

Hekimlerimize merak ettiğiniz konularda soru sorabilirsiniz

Menü