Dişlerinizin tümünü veya bazılarını kaybettiyseniz, diş impantları ile bu eksiklikler kapatılabilir, bu konuda uzman ve deneyimli olan diş hekimleri çeşitli prosedürleri gerçekleştirirler. Günümüzün diş impantları neredeyse diğer dişlerden ayırt edilememektedir bu yüzden işlemden sonra tümü sağlıklı dişleri içeren ağza sahip olacaksınız. Bu görüntüye canlı kemik ve diş impantları arasındaki fonksiyonel ve yapısal bağlantı katkıda bulunmaktadır.

Diş impantları, genellikle titanyum vida ve parsiyel kurondan oluşmaktadır. Dişsiz çenelerde (hiç dişin olmadığı ağızlarda) dental implantı yerinde tutan titanyum vidaya rehber olması için küçük çaplı bir delik (rehber delik) açılır.

Başlangıç rehber deliği uygun çene bölgesine açıldıktan sonra, implant vidasının yerleştirilmesi için delik yavaşça genişletilir. İmplant vidasının yerleştirilmesini takiben, osseointegrasyonun oluşması için (implantın kemikleşmesi) ve implant bölgesinin iyileşmesini sağlamak için implantın üzerine koruyucu bir kapak vida yerleştirilir. Birkaç ay sonra, koruyucu vida çıkartılır ve dental implantın üzerine geçici bir kuron yerleştirilir. Geçici kuron, dişetinin doğal olarak kendini şekillendirebildiği ve etrafında büyüyebildiği bir şablon olarak görev yapar. Geçici kuron, kalıcı kuronla değiştirildiğinde bu işlem tamamlanır.

Son zamanlarda, implantolojide deneyimli diş hekimleri eksik dişlerin tamamlanmasında yeni bir strateji kullanmaya başladı. Bu yeni çekilen dişlerin yerlerine diş impantlarının yerleştirilmesini içermektedir. Bu yeni strateji impantlarla ilişkin tedavi süresini kısıtlar. Buna rağmen, bu tip erken müdahaleye adaylık, çekilen diş bölgesinin anatomik faktörlerine bağlıdır. Örneğin, birçok durumda çekilen diş bölgesi, implanttan daha geniş olduğundan çekimden hemen sonra bölgeye implantın yerleştirilmesini zorlaştırmaktadır.

İmplantın boyutu, implantın yerleştirileceği özel alanda kemiğin boyutuna uyum sağlamak için değişir. İmplantın çevresindeki yeterli kemik yapısı prosedürün başarısı için oldukça önemlidir. Bazı durumlarda, önemli kemik kaybı olası implant hastalarının bu prosedürden yararlanmasını mümkün kılmaz. Buna rağmen, bu hastaların bazıları implant için daha fazla destek yaratmak amacıyla implanttan önce kemiğin greftlenmesine yada kemiğin yeniden oluşturulmasına katlanabilirler.

Menü