İmplantların diş hekimliğindeki prosedürlerin daha başarılı tiplerinden biri olduğu düşünülmektedir. İmplant prosedürünün başarılı olacağının garantisi yoktur, fakat çalışmalar ortalama olarak, üst çene için %90lık başarı oranı, alt çene için %95′lik beş yıllık başarı oranı göstermektedir.

İmplantlar, çeşitli nedenlerden dolayı başarısız olabilir. Neden çoğunlukla osseointegrasyon aşamasındaki başarısızlıktan kaynaklanmaktadır. Örneğin, implant zayıf bir pozisyonda veya cerrahi konusunda deneyimsiz bir dişhekimince yerleştirildiyse, osseointegrasyon oluşmayabilir. İmplantlar kırılabilir, gevşeyebilir, normal peri-implant kemik kaybından daha çok kayıp olabilir veya enfekte olabilir. İmplant yaptırmayı düşünen sigara kullanan biriyseniz, diş hekiminiz size implant prosedürüne başlamadan sigarayı bırakmanızı tavsiye edecektir, çünkü sigara içen bireyler implant başarısızlığıyla daha çok yüzleşmektedir. Prosedür pahalı olduğundan, bu alışkanlığınızı bırakmazsanız implantlara yapacağınız yatırımı riske etmiş olursunuz.

Diğer tarafta, implantlar çürük oluşmasına duyarlı değildirler; buna rağmen normal dişlerle ilişkili dişeti hastalığı gibi (periodontitis),zayıf oral hijyen implantların etrafında peri-implantitisin oluşmasına sebep olmaktadır.

Menü