Bir diş implantı, doğal dişlerde kökün davrandığı gibi davranan küçük dayanıklı titanyum bir posttur. İmplant üst yada alt çene kemiğinize yerleştirilir. İmplant etrafındaki kemik büyüdükten sonra, tıpkı diş köklerin doğal dişleri yerlerinde tuttuğu gibi implantlar da kuron, köprü veya over-denture (diş üstü)protezleri tutarlar. İmplantlar çok dayanıklıdır ve ömür boyunca dayanabilirler. Doğal dişler gibi aynı bakımı gerektirirler; bunlar fırçalama, ip kullanımı ve dişhekimi kontrolleridir.

Diş kaybının, yeme üzerinde ısırmayla ilgili düzensizliklere yol açan negatif etkisi vardır. Estetik açıdan, diş kaybının gülmeye veya konuşmaya sıkılan kişiler üzerinde psikolojik etkisi olabilir. Diş kaybıyla ilgili problemlerin doğasına aldırmadan, diş impantlarıyla basit çareler önerebilirler. İmplant dişhekimliği bilimsel ve teknolojik ilerlemelerle büyük oranda kar sağlamıştır.

Hastalığa yada hasara bağlı tüm dişlerin veya tek bir dişin kaybı, implantlarla tamamlanabilir. Malzeme olarak titanyum metal, kemik ve oral dokularla uyumundan dolayı kullanılmaktadır.

Menü