Estetik bir gülüş için yapılan revizyonun amacı dişler, diş eti, dudak, kas, iskelet yapısı ve eklemleri kapsayan, uyumlu ve istikrarlı bir çiğneme sistemi geliştirmektir. Özetle gülüş tasarımı; hekimliğin ve sanatın birlikte uygulanarak, ideal gülüşün sağlanmasıdır. Bireyin birtakım kişisel estetik beklentileri sağlık ve doğallık ile birleştirilerek gülüş tasarımı planlanır. Dişler arasındaki ilişki, dişleri çevreleyen yumuşak doku ve hastanın yüz karakteristiği, dinamik ve 3 boyutlu bir tablo oluşturur. Bireyin yüz hatlarına uyum sağlayan şekillere, boyutlara ve düzenlemelere bağlı olarak, diş hekimi ve teknisyenin artistik çalışmasıyla doğal ve tamamıyla hoş bir görünüm oluşturabilir veya oluşturmayabilir

Diş rengi, diş estetiğinin sağlanmasında bireyler için oldukça önemlidir. Bazı durumlarda lekeleri ve diş taşlarını ortadan kaldırmak amacıyla yapılan detartraj ve polisaj gibi profesyonel temizleme işlemi diş rengini ideal hale getirmek için yetersiz kalmaktadır. Bu durumda doğru bir beyazlatma tedavisiyle diş rengi istenilen hale getirilebilir. Yapılan araştırmalara göre, dişlerin beyazlatılması dişhekimini gözetimi altında yapılırsa son derece etkin ve güvenlidir. Dişler ve dişetleri hiçbir şekilde zarar görmez.

Ayrıca diş eti sağlığı ve görünümüyle ilişkili estetik durum etkili bir gülüş tasarımı için olmazsa olmaz öğedir. İltihaplı ve düzenli olmayan diş eti sınırları, hoş bir gülüşü bozar. Atrofiye olmuş papilla ve asimetrik diş eti sınırları genel estetik tabloyu bozan parçalardır.

Gülüş tasarımının amacı, geçmişin aksine mümkün olduğunca konservatif yaklaşımla, diş yapılarında minimum düzeyde hazırlık ile estetik sağlamaktır. Bu yarattığımız gülümseme estetik olarak çekici olması gerektiği gibi fonksiyonel olarak da ideal seviyede olmalıdır. Diş hekimi olarak bize düşen görev, dikkatli teşhis, analiz ve tedavi ile hastalarımızda en iyi estetiği sağlamaktır.

Dolgu Çeşitleri

Amalgam Dolgular (Metal Dolgular)

Amalgam dolgular gümüş dolgular olarak da tanımlanır. Amalgam; gümüş, kalay Altın dolgu (inley)ve bakır alaşımının, cıva ile karıştırılması ile elde edilir.

Karışımın %45-50’sini oluşturan cıva, metalleri birbirine bağlayarak dayanıklı bir dolgu malzemesi yaratmış olur. 150 yıldan beri geliştirilerek kullanılmakta olan amalgam dolgular, çok sayıda dişin korunarak ağızda kalmasına hizmet etmiştir.

Çok dayanıklı ve ekonomik bir dolgu maddesidir; fakat görünümü estetik değildir. İçinde % 70 gümüş, % 23 kalay, az miktarda bakır ve çinkodan oluşan tozun cıva ile karıştırılmasıyla hazırlanır. Karışım diş hekimi tarafından hazırlanan oyuğa yığılır ve dolgu yaklaşık iki saatte sertleşir. Tam sertleşme 24 saatte tamamlanır.

Kompozit Dolgular – Kompozitler

Estetik (diş renginde) dolgu maddeleridir (bonding); fakat amalgam kadar dirençli Kompozit Dolgu değillerdir. En çok ön dişlerde kullanılırlar.

İnleyler

Döküm, dolgulardır. Dolgu için şekillendirilmiş oyuğun (kavite) ölçüsü alındıktan sonra, laboratuarda altın veya porselenden hazırlanır ve dişe yapıştırılır. Özel teknik ve çok hassas çalışma gerektirirler.

Online Randevu
Randevu alın veya çağrı yapın 0362 834 44 00

Hekime Danışın

Hekimlerimize merak ettiğiniz konularda soru sorabilirsiniz

Menü